Svatební zvyky a tradice


Svatba provází lidstvo již velmi dlouhou dobu. Proto je opředena řadou pověr a lidových zvyků. Čeká vás svatební den a chcete si ho užít se vším všudy? Podívejte se na tradiční i netradiční svatební zvyky, o nichž jste možná ještě neslyšeli.

Svatební zvyky a nevěsta

Tento svatební zvyk asi znáte z amerických filmů. Nevěsta musí mít něco nového, půjčeného, starého a modrého. Nového proto, že se něco začíná, půjčeného proto, aby byla veselá, starého, aby zachovala rodinnou tradici, a modrého, protože je to barva panenky Marie.

Jedním ze starých českých svatebních zvyků je, že ženich nesmí nevěstu ve svatebních šatech vidět dřív, než ve svatební den. Neberte proto svého snoubence na zkoušku šatů. Pokud jste pověrčivá, nechte výběr kytice na ženichovi, jak praví tradice a zvyklosti, protože nevěsta by měla svoji kytici vidět až v den svatby.

Dalším svatebním zvykem, který by měla nevěsta dodržet, je vložení mince do střevíčku. V manželství by se pak měli mít dobře po materiální stránce. Štěstí v manželství pak nevěstě přinese čtyřlístek vložený také do střevíčku.

Svatební zvyky a ženich

Také k postavě ženicha se váže řada svatebních zvyků. Pokud si ho chcete otestovat, vyzkoušejte tento svatební zvyk: Před dům nevěsty dejte špalek se sekyrou a láhev vína. Když se váš snoubenec chopí sekery, bude z něj dobrý hospodář. No, a když láhve vína, tak prý opilec.

Jiným svatebním zvykem je nasazení železné koule na nohu ženicha. Alternativou je také nasazení chomoutu, který se ovšem v dnešní době shání už stěží. Novomanželka pak má za úkol svého muže vysvobodit.

Hojně praktikovaným svatebním zvykem je přenesení nevěsty přes práh – a to buď do restaurace, dokud je ženich ještě při síle anebo do společného nového domova.

Další svatební zvyky

Oblíbeným svatebním zvykem je pohazování rýže na novomanžele při východu z radnice. Už málo se ví, že tento rituál má přivolat plodnost. K tradičním svatebním zvykům patří zdobení svatebčanů voničkami (většinou je tvoří myrta a stužka). V některých rodinách se dodržuje svatební zvyk, kdy ženich a nevěsta děkují za výchovu svým rodičům a rodiny si vzájemně předají dorty.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *