Zasedací pořádek na svatbě


Chystáte svatbu? Máte svatební šaty, prstýnky, termín i místo. A plánujete svatební hostinu, kde se sejde rodina a přátelé? Jak by měl vypadat zasedací pořádek na svatbě, abyste se vyhnuli společenskému faux pas?

Zasedací pořádek na svatbě nepodceňujte

Svatba je významná společenská událost, na kterou se připravujeme řadu měsíců, sjede se rodina a přátelé z celé republiky. Organizačně jde o velmi náročnou záležitost. Vše chcete mít dobře připravené, musíte myslet na každý detail. Součástí svateb je i svatební hostina. A zde často přichází kámen úrazu. Kdo kde bude sedět? Jaký by měl být zasedací pořádek na svatbě, aby se neurazila babička nebo maminka?

Naštěstí pro všechny budoucí manžele, zasedací pořádek na svatbě je dán společenskými pravidly, a ta by se měla dodržovat.

Stavební stůl: Tvar a umístění

Důležité je už samotné umístění svatebního stolu. Připravte se na to, že hosté se stejně budou různě přesouvat, protože se budou chtít vzájemně pozdravit. Proto by měl být stůl přístupný nejlépe ze všech stran. Tradičně bývá svatební stůl postaven ve tvaru písmene T nebo U. Alternativou jsou i samostatně rozestavěné stoly.

Zasedací pořádek na svatbě a základní pravidla

  • Uprostřed stolu sedí ženich s nevěstou
  • Vedle nevěsty sedí otec ženicha a pak jeho matka
  • Vedle ženicha sedí matka nevěsty a pak její otec
  • Svědkové mohou sedět vedle ženichovy matky
  • Vedle rodičů novomanželů by pak měli být usazeni další blízcí členové rodiny, jako jsou například prarodiče nebo sourozenci

Zasedací pořádek na svatbě určí cedulky

Při tvorbě zasedacího pořádku na svatbě se může zdát, že je třeba posadit vedle sebe manželské páry nebo přátele. Není to ovšem vždy nutností. Naopak jejich rozsazení může záměrně přispět k tomu, že se mezi sebou seznámí obě rodiny.

Zasedací pořádek na svatbě nenechávejte náhodě. Na organizaci na místě nebude čas. Vybavte proto stůl cedulky se jmény a ty rozestavte po stole. Každý si pak jednoduše najde své jméno a v klidu se usadí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *