Proslovy na svatby: Co a jak říkat


Proslovy jsou důležitou součástí každé svatby. Začíná to už při samotném obřadu, kdy má proslov oddávající. Pokračuje se na svatební oslavě, kde se pronáší přípitky. Chystáte svatbu a nechcete, aby měl oddávající nudný proslov? Nebo jste byli snoubenci požádáni, abyste pronesli proslov na svatební hostině? Podívejte se, co říkat a čemu se raději vyhnout!

Proslov na svatebním obřadu

Každý má jiný vkus, jiné hodnoty a názory. Pokud nemáte rádi formality a nepřejete si tradiční konzervativní proslov oddávajícího, který zdůrazní význam manželství a plození potomků, nebo k smrti nenávidíte dojemné básně o lásce, raději se s oddávajícím domluvte na tom, co má říkat a co ne. Svatební proslov při obřadu lze také zcela vynechat a říci jen nejdůležitější a zákonem stanovené fráze.

Situace ale může být i opačná. Možná máte svoji oblíbenou báseň, která vystihuje váš vztah. Nebojte se proto oddávajícího poprosit, aby ji do svého proslovu zahrnul. Je to totiž váš den a máte na to právo.

Proslovy na svatbě: Hostina a oslava

Jestliže jste byli pozvání na svatbu a ženich s nevěstou vás požádali o svatební proslov, máte před sebou nelehký úkol. Ale nebojte, určitě ho zvládnete. Proslov se na svatbě většinou pronáší při přípitku. Můžete si ho připravit dopředu, ale nepůsobí dobře, pokud ho bude číst. Druhým extrémem je vůbec se na svatební proslov nepřipravit. Pak můžete být zaskočení, koktat a říkat nesmysly. Proto zvolte zlatou střední cestu. Proslov si promyslete, mějte strukturu toho, co budete říkat, ale přizpůsobte se i situaci a bezprostřední náladě.

Zásady proslovů na svatbě

  • Svatební proslov si promyslete dopředu, ale nečtěte ho ani se ho neučte nazpaměť. Nepůsobí to přirozeně.
  • Při proslovu se vciťte do novomanželů, myslete na to, jací jsou to lidé, buďte trochu bezprostřední.
  • Svatebním proslovem novomanželi povzbuďte, popřejte jim vše dobré do společného života.
  • Nikdy na svatebním proslovu neříkejte negativní věci. Nevyřízené účty si nechte na jindy.
  • Nekritizujte a nevyzařujte negativní emoce. Nejde tady dnes o vás, ale o novomanžele, nekažte jim jejich den.
  • Nebuďte příliš struční ale ani příliš obsáhlí, abyste nezačali nudit. Svatební projev by určitě neměl být delší než 5 minut!
  • Svatební proslov nemusí být nutně formální, zkuste ho trochu odlehčit, buďte vtipní, ale nikdy ne vulgární.
  • Svatební proslov pronášejte dostatečně nahlas a zřetelně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *